Zdrowie

Jak dieta ketogeniczna wpływa na ciało?

Jedną z najczęściej stosowanych diet, jeśli chodzi o spalanie tłuszczu i szybką utratę wagi ketogeniczna.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta, która wywołuje w naszym organizmie proces zwany ketozą, czyli produkcję ciał ketonowych. Aby osiągnąć ten proces, konieczne jest maksymalne ograniczenie udziału węglowodanów, składnika pokarmowego, który stanowi główne źródło energii w naszej diecie. W ten sposób organizm zmuszony jest do wykorzystywania tłuszczów jako źródła energii, zarówno tych, które spożywamy, jak i tych, które mamy zmagazynowane w naszym ciele.

Jak stworzyć dietę ketogeniczną?

Nie ma jednej diety ketogenicznej. Wszystkie one mają jednak jedną wspólną cechę: znacznie ograniczają spożycie węglowodanów do mniej niż 50 gramów dziennie.

Aby tak wyraźnie ograniczyć spożycie węglowodanów, zwiększa się ilość innych energetycznych składników odżywczych, takich jak tłuszcze i białka, odpowiednio w ilości 50-60% i 20-30%.

Dieta będzie oparta na pokarmach bogatych w białka i tłuszcze, takich jak mięsa, jaja, oleje, nasiona, awokado i orzechy.
Aby osiągnąć wspomniany rozkład wartości odżywczych, należy wyeliminować z diety pokarmy bogate w węglowodany, takie jak wszelkiego rodzaju zboża i pochodne, rośliny strączkowe i mąki, a także maksymalnie ograniczyć spożycie owoców i warzyw, szczególnie unikając tych najbardziej skrobiowych. Oczywiście nie wolno spożywać cukrów wszelkiego rodzaju ani pokarmów je zawierających, a w diecie powinny dominować pokarmy będące źródłem tłuszczów i białek.

Jak ketoza wpływa na twoje ciało?

Typowa dieta ma zwykle 5-10 razy więcej węglowodanów niż dieta ketogeniczna, ale o połowę mniej tłuszczu i białka.

Wyższe spożycie białka i tłuszczu w dietach ketogenicznych są pomocne, jeśli chodzi o utratę wagi, nie tylko dlatego, że, jak powiedzieliśmy, promują mobilizację kwasów tłuszczowych jako źródła energii, aby zastąpić prawie nieobecne węglowodany, ale także dlatego, że są one wysoce nasycające, sprzyjając zmniejszeniu spożycia energii.

Z drugiej strony wysokie spożycie białka, jeśli towarzyszy mu odpowiedni trening, sprawia, że nie tracimy masy mięśniowej, a jednocześnie spalamy dużą ilość tłuszczu i chudniemy. W tym linku dowiesz się, dla kogo dieta ketogeniczna nie jest właściwa. 

Ponadto, chociaż zawsze łączyliśmy diety o wysokiej zawartości białka i tłuszczu (w dużej mierze nasyconego) ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kuwejcie ujawniają, że zarówno zły cholesterol, jak i cholesterol całkowity, trójglicerydy, mocznik i poziom glukozy we krwi zostały znacząco obniżone wraz z masą ciała i tkanką tłuszczową, podczas gdy cholesterol HDL został zwiększony, a poziom kreatyniny nie uległ istotnym zmianom.

Similar Posts