Zdrowie

Dlaczego przy wzroście temperatury jesteś mniej głodny?

Większość ludzi jest znacznie głodniejsza zimą, natomiast latem cierpi na brak apetytu. Czy jest to spowodowane problemem zdrowotnym, dlaczego to zjawisko ma miejsce? Po pierwsze, nie przejmuj się: utrata apetytu latem to powszechne zjawisko. Co takiego jest w upalnej pogodzie, że sprawia, że tracimy apetyt? W rzeczywistości to mózg, a nie żołądek, kontroluje apetyt: obszarem „dowodzenia” jest podwzgórze.

Podwzgórze współpracuje z hormonem głodu greliną, aby regulować apetyt i sprawiać, że czujesz się pełny. Ten złożony hormon odgrywa kluczową rolę w metabolizmie, regulacji masy ciała, magazynowanie tłuszczu, czy oszczędzanie energii.

Dlaczego przy wzroście temperatury jesteś mniej głodny?

Twoje ciało funkcjonuje jak złożone i wyrafinowane laboratorium, w którym wszystkie części są trybikami w całości, inteligentnymi i spostrzegawczymi, nieustannie dostosowującymi się w poszukiwaniu równowagi. Latem upał pozbawia ciało wilgoci i próbuje ono ponownie regulować temperaturę poprzez wydalanie wody w postaci potu.

To właśnie zmiany termostatyczne w organizmie wywołują odwodnienie. Co reguluje temperaturę ciała? Także podwzgórze. Tak więc letnie zadania tej części mózgu są następujące: utrzymywanie cię w chłodzie niczym termostat oraz stymulowanie produkcji hormonu żołądkowego – greliny, która odpowiada za to, byś jadł na czas.

Innymi słowy, kiedy twoje ciało się poci, podwzgórze zwraca mniejszą uwagę na twój apetyt, ponieważ proces trawienia również generuje znaczną ilość ciepła. Stłumienie apetytu zmniejsza obciążenie organizmu, natomiast normalnym zjawiskiem jest wzrost pragnienia, aby utrzymać chłód i regulować temperaturę.

Tymczasem jesienią i zimą dzieje się odwrotnie: uczucie głodu wzrasta, a organizm zwraca się o więcej tłustych, kalorycznych i gorących potraw. Właśnie dlatego, że chcemy, aby przyczyniły się do termogenezy, czyli wzrostu temperatury ciała. Można twierdzić, że zimno sprawia, że jesteśmy głodniejsi.

Czy należy zmuszać się do tego, by latem jeść więcej? Odpowiedź brzmi: nie, ale staraj się utrzymywać zróżnicowaną, pełnowartościową i zdrową dietę, nawet jeśli jesz mniej. W rzeczywistości należy uważać na nadmierne spożycie alkoholu, smażonej i przetworzonej żywności, które są bardzo powszechne w lecie. Dokładne informacje, co jeść podczas upałów opublikowane są tutaj: https://kebab.pl/co-warto-jesc-i-pic-kiedy-zar-plynie-z-nieba

Similar Posts